فاندامنتالیسم

اولین بار که این واژه را در اسکالپل خواندم، خیلی سرسری عبور کردم و مثل باقی واژه‌های ایسم‌دار برایش اهمیتی قائل نشدم. چون آن زمان فکر می‌کردم که این واژه‌ها همه مربوط به نوعی حکومت یا مکتب می‌شوند که فهمیدن تعریفشان نیاز به مطالعات تخصصی دارد و حتا اگر هم جایی معنی و تعریف آنها را می‌خواندم چیزی دستگیرم نمی‌شد. و یکی از علامت‌های سوالم همیشه همین کلمه‌ها بودند ولی کتابی پیدا نمی کردم که با یک زبان خوب و بدون بحث‌های حاشیه ای و تخصصی این کلمات را برایم تعریف کند. (یاد «کلمات و عبارات زیر را تعریف کنید» افتادم!) اما با گذشت زمان کلمه «فاندامنتال» برایم علامت سوال خیلی بزرگی شد. از روی نوشته‌های همان وبلاگ، فهمیدم که فاندامنتالیسم را دوست دارم و دوست دارم یک فاندامنتال باشم! اما خب باز معنی‌اش را بلد نبودم و اگر کسی می‌پرسید که این یعنی چه نمی‌توانستم جوابش را بدهم. خلاصه از دوست عزیزم که علوم اجتماعی می‌خواند، پرسیدم. گفت بنیادگرا ... و قیافه‌ی من همچنان علامت سوال بود. آن دوست عزیز باز هم برایم توضیح داد ـ شاید بیشتر از منظر جامعه‌شناسی ـ ولی من همچنان ربط این کلمه را با آن چیزهایی که خوانده بودم درک نمی‌کردم. اما خب باز هم دوستش داشتم (اون کلمه رو می‌گم) !

گذشت و گذشت تا اینکه امسال کتاب «توسعه و مبانی تمدن غرب» سید مرتضی آوینی را خریدم و خواندم و نیـــوش کردم و لذت بردم و فهمیدم! خیـــــلی چیزها را ... از جهان امروز، از انقلاب، غرب و شرق و امام (ره) و انسان و تکامل و سیاست و اقتصاد و ... و البته در کنار آن مفاهیم، کلی کلمات ایسم‌دار را هم درک کردم. تا اینکه در صفحه 155 رسیدم به همین فاندامنتالِ عزیز. آقا سید بالای همین صفحه فرموده‌اند که:

«...اگر ما مدعی رجعت به مبانی قرآنی و روایی هستیم ـ و به همین دلیل نیز در دنیا ما را بنیادگرا می خوانند ـ باید رفته رفته الفاظ را با معانی قرآنی آن استعمال کنیم...»

و من این کلمه را که دیدم چشمانم برقی زد و برگشتم تا پاراگراف را از اول بخوانم. خـــیلی خوب بود فهمیدنـ‌ش، خیلی... آن هم از زبان سید.

- ان شاء الله سعی می‌کنم در پست‌های دیگری قسمت‌هایی از مطالبی که از این کتاب یاد گرفتم را ـ برای خودم البته، شما که استادید ـ اینجا بنویسم.

- می‌خواهم خواندن مجموعه کتاب‌ها و مقالات شهید آوینی را هدفمند کرده و از طرح نسیم حیات استفاده کنم، ان شاء الله. (الانه که همون دوست عزیز که در بالا ذکر خیرشان بود، بیاید و بگوید که تو همان طرح مطالعاتی شهید مطهری را تمام کن، این یکی پیشکش!)

- چرا این بزرگواران این‌قدر زود شهید شدند خدا؟

 

/ 1 نظر / 44 بازدید
fars

آيا بالاخره راهي براي کسب درآمد از اينترنت وجود دارد ؟؟؟ يک راه مطمئن و درآمدزا براي کسانيکه مايلند از صفر شروع نموده و از هيچ به همه چيز برسند درآمد بسيار زياد , آسان , مطمئن و قانوني براي صاحبان سايتها , وبلاگها و بازاريابها با هر بازديد و سابقه فعاليتي که داريد به گروه ما بپيونديد >>> و طعم واقعي پول اينترنتي را حس کنيد <<< آيا تا به حال انديشيده ايد که مي توانيد در منزل و بدون نياز به خروج از منزل حتي تا سقف 755 هزار تومان در ماه نيز درآمد داشته باشيد؟؟؟ براي کسب اطلاعات بيشتر به لينک زير مراجعه کنيد http://www.fars.eoo.ir